Previous Day | Next Day

Changes for Tuesday, August 07

Cancellations

Cancelled Class Name Class Time Location
Bellatrix: Individual Session 7:00 AM South Battlefield
Yoga For Dancers, Fighters or Pretty Much Anyone 7:45 AM Dance Tent
Étude 3 for Single Rapier Obliques and Cuts 8:00 AM Rapier List 1
Coffee with Friends of Bill and Dr Bob 8:00 AM A&S 14
Glass Cutting: Any Level 8:00 AM A&S 4
How to Make an Atlatl Dart 8:00 AM Thunder Bird Atlatl (Thunder Bird Atlatl Booth #80?)
Rehearsal (Closed): Known World Players (KWP) 8:00 AM Performing Arts Tent
Youth Combat Morning Session 8:00 AM Youth Combat List
Commedia dell'Arte for Youth 9:00 AM Amphitheater
Archery Practice 9:00 AM Archery
Basic Jewelry-Making, or, How to Float a Pearl 9:00 AM A&S 1
Beginner Color Theory Workshop 9:00 AM Æthelmearc 2
Beginning Loud Band 9:00 AM University-Battlefield
Bling Out Your Veils 9:00 AM A&S 2
Building a Shaving Horse 9:00 AM A&S 10
Creating Pigments: Period Style 9:00 AM Æthelmearc 1
Dancing for Kids by a Kid 9:00 AM Dance Tent
Decorative and Functional Edges and Seams 9:00 AM A&S 12
Early Period Irish Roundtable 9:00 AM RS3
Egyptian Faience 9:00 AM A&S 11
Empty Tent Place Holder 9:00 AM RS2
Estrogen and Axes Tournament 9:00 AM Thrown Weapons Range
From Seeing to Sewing: Intro to Patternmaking 9:00 AM A&S 5
Getting Down to Byz-ness: Byzantine Persona 9:00 AM A&S 7
Glove Affair: Making Gloves 9:00 AM A&S 15
Inkle Weaving Basics 9:00 AM Pine Box Traders (192)
Intro to Woodworking, Part A 9:00 AM Hus Faerhaga (N08)
Introduction to Female Basque Headdress 9:00 AM A&S 3
Lucet: Beyond Square Cord 9:00 AM A&S 14
Mending the Air 9:00 AM A&S 13
Music for Recitation 9:00 AM RS1
No Hassle Tassles 9:00 AM A&S 16
PPF: Eboshi Hats and Tabi Shoes 9:00 AM A&S 8
Period Card Games: Losing Loadem 9:00 AM Games Tent
Spinning Walk 9:00 AM University Point (Pennsic University)
St. Birgitta's Cap Make-and-Take 9:00 AM A&S 6
Waste-Free Garment Cutting 9:00 AM Maison Rive (space #24 (opposite camp store))
What Are the Known World Choir's Top Ten? 9:00 AM Performing Arts Rehearsal Tent
Youth Rapier Activities 9:00 AM Rapier Youth List
Qigong Flow: Five Animal Frolics 9:30 AM Orluk Oasis (W10)
RúnValdr 10:00 AM Cabochons (Bow Street)
Seishin-ryū Sadō Okeiko: Practice the Art of Tea 10:00 AM Clan Yama Kaminari (E03)
Basic Kumihimo 10:00 AM A&S 8
Blazon 101 10:00 AM A&S 10
Closing Your Clothes 10:00 AM A&S 2
Cut-and-Thrust Rapier Tournament 10:00 AM Rapier List 3
Death of an Amazon: A 15th-Century Sword Dance 10:00 AM Dance Tent
Embroidery Day 10:00 AM Æthelmearc Royal (N 04 (is this correct?))
Empty Tent Place Holder - 2 hrs 10:00 AM RS2
Fools' School 10:00 AM Amphitheater
Genealogy for Scadians 10:00 AM A&S 3
Japanese Stab Binding: Make a Book in Under 1 Hour 10:00 AM Livonia Smithery (170)
KW Children's Choir Rehearsal 10:00 AM Performing Arts Rehearsal Tent
Known World Rapier Cadet Tournament 10:00 AM Rapier List 1
Learn to Spin 10:00 AM Bog U
Lords and Ladies: A Safety Brief 10:00 AM Courtesan College at Strawberry fields (B06)
Meditation, Emotional Freedom and Self Empowerment 10:00 AM Speckulian (W10 - Roman Road - Next to the large ROME Camp.)
Middle Eastern Dance with Nina Amaya 10:00 AM Middle Eastern Tent
Overcoming Stage Fright 10:00 AM A&S 9
Periodness of the Pennsic Homes 10:00 AM A&S 7
Pole Lathe Turning for Beginners 10:00 AM A&S 5
SCA 101: Newcomers' Q&A 10:00 AM A&S 19
Scene Study 10:00 AM RS1
Storytelling Academy 10:00 AM Minerva's Spindle (158)
The Three Powders: Poudre Douce, Fort and Fine 10:00 AM East Kingdom Royal (EK Royal)
Throwing for the Physically Challenged 10:00 AM Thrown Weapons Training Range
Topics in Basic Heraldry 10:00 AM Herald's Point ( Intersection of the Low Road with the Great Eastern Highway, next to Family Point)
Use of Basic Silversmithing Tools 10:00 AM A&S 4
Weed Walk 10:00 AM University Point
Woodworking Construction 10:00 AM Artisan's Row A
Woodworking Embellishment 10:00 AM Artisan's Row B
Alquerques 11:00 AM Games Tent
16th Century Deccani Sari Wrapping 11:00 AM Orluk Oasis (Orluk Oasis is in W-10 on the Roman Road, down near the peninsula on the lake.)
Arabic 101: Speaking and Pronunciation 11:00 AM A&S 16
Archery War Points 11:00 AM Archery
Armoured Woods Battle 11:00 AM Woods (Woods)
Beginner Near- and Middle-Eastern Hand Drumming 11:00 AM Middle Eastern Tent
Beginning Drumming 11:00 AM Touch The Earth
Bringing Your Performance to Bardic 11:00 AM A&S 1
Card Weaving on an Inkle Loom Demo 11:00 AM Great Dark Horde (E10)
Divination by Sortilege One: Casting of Lots 11:00 AM A&S 12
Gift-Giving to Royalty 11:00 AM A&S 13
Heraldry for Scribes 11:00 AM Æthelmearc 1
How to Create Your Own Equestrian Gaming Equipment 11:00 AM A&S 7
Leprosy 11:00 AM RS3
Let's Get Ready for a Hafla! 11:00 AM A&S 6
Making Glass Beads Using Clay Kiln 11:00 AM Camp Carpi (N39)
Martial A&S Panel Discussion 11:00 AM A&S 10
Medieval Modes 11:00 AM A&S 9
Pad Stitching 101 11:00 AM A&S 14
Pennsic Youth Choir: Open Rehearsal 11:00 AM Performing Arts Rehearsal Tent
Period and Tasty Too 11:00 AM A&S 8
Persona in the SCA 11:00 AM A&S 19
Relief Carving Techniques for Teens 11:00 AM A&S 11
Sprang Basics 11:00 AM Pine Box Traders (192)
Throw Away Your Wristwatch 11:00 AM A&S 2
Walk Like a Phoenician: Dance in Ancient Sources 11:00 AM Bog U
Youth Theatre 11:00 AM Amphitheater
Basic Beginner Illumination Make & Take 12:00 PM Æthelmearc 2
Basic Black: Creating Lamp Black and Charcoal 12:00 PM Æthelmearc 1
Basic SCA Armory for Youth 12:00 PM A&S 6
Beginner Dance: Absolute Beginner 12:00 PM Dance Tent
Beginner Thrown Weapons 12:00 PM Thrown Weapons Training Range
Conflict Checking with the Complex Search 12:00 PM A&S 2
Deeper Look at Textiles & Trim of Viking Age Dress 12:00 PM A&S 13
Divination by Sortilege Two: Cards Including Tarot 12:00 PM A&S 12
Empty Tent Place Holder - 2 hrs 12:00 PM RS2
Farce & Fabulae: Comedic Theatre of Ancient Rome 12:00 PM A&S 9
Intro to Contact Juggling 12:00 PM University-Battlefield
Introduction to Commedia 12:00 PM Amphitheater
Known World Choir 12:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Making Felt Toys for the Toy Box! 12:00 PM A&S 4
Making a Hare Net 12:00 PM RS3
Mythbusting Period Piracy 12:00 PM A&S 8
Pre-16th-Century Musical Modal Improvisation 12:00 PM Cafe Marhaba (Food court Near Barn)
Primer on Heraldic Activities in the SCA 12:00 PM A&S 19
Rehearsal (Closed): Sans Nomen Dress Rehearsal 12:00 PM Performing Arts Tent
Short Choreo Duets for Belly Dancing Around Fire 12:00 PM Middle Eastern Tent
So You've Moved to a College Town... 12:00 PM A&S 1
Teen Cheese Making 12:00 PM East Kingdom Royal
The Self-Accompanied Songwriter 12:00 PM Bog U
Tinsmithing 12:00 PM Livonia Smithery (170)
Welsh Food and Customs 12:00 PM A&S 5
Yorkshire Manor Life in the Year 1200 12:00 PM A&S 3
Itamae: Japanese Food and Feasts by Design 1:00 PM A&S 1
Basic SCA Names for Youth 1:00 PM A&S 6
Belly Dance with Hadia! 1:00 PM Middle Eastern Tent
Bidding the Bedes: Introduction to Paternosters 1:00 PM A&S 14
Color Beyond Red, Blue, and Yellow 1:00 PM Æthelmearc 1
Cued Middle-Eastern Improv, Folkloric-Style! 1:00 PM Touch The Earth
Easy Gresley Dances 1:00 PM Dance Tent
Egyptian Nalbinding 1:00 PM A&S 11
Garb: Costume or Clothing 1:00 PM A&S 15
How to Eat a Feast for SCA Newcomers 1:00 PM A&S 19
Introduction to Hand-Building Pottery: Pinch Pots 1:00 PM A&S 10
Introduction to Irish Legends 1:00 PM A&S 9
Iron Commedia in an Afternoon 1:00 PM Amphitheater
Jewelry in Roman Africa: Beaded Chain Necklaces 1:00 PM A&S 16
KW Baronial Champions Thrown Weapons Tournament 1:00 PM Thrown Weapons Range
KW Baronial Youth Combat Champions' Tourney 1:00 PM Youth Combat List
Knot Tying Basics 1:00 PM Pine Box Traders (192)
Loud Band Sensitivity Training: "By Us, For Us" 1:00 PM University-Battlefield
Multiplayer Medieval Backgammon 1:00 PM Games Tent
Origins of Playing Cards and Tarot 1:00 PM A&S 12
Reconstructing Spiral Silver Posaments 1:00 PM A&S 3
SCA Bloggers Roundtable 1:00 PM A&S 5
The Tapestries of Mary Queen of Scots 1:00 PM A&S 7
Beginning Engraving 1:30 PM Livonia Smithery (170)
De Lapidibus 2:00 PM A&S 1
A Period Capsule Wardrobe 2:00 PM A&S 19
Beginning Inkle Weaving 2:00 PM A&S 7
Chainmaille Workshop: Byzantine Weave Necklace 2:00 PM A&S 2
Cued ME Improv with Finger Cymbals: Want to Play? 2:00 PM Touch The Earth
Dead Men Walking 2:00 PM A&S 15
Draping a Herjolfsnes-Style Dress 2:00 PM RS3
Elizabeth Bathory, the Blood Countess 2:00 PM A&S 8
Folk Tunes of the Elizabethan Era 2:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
How to Make a Living in the Arts 2:00 PM M Sotherden Art Glass (Battle Rd, across from Son of Sandlar)
Largesse 2:00 PM A&S 14
Medieval Business Practices 2:00 PM A&S 4
Midrealm Page School 2:00 PM A&S 6
PA Afternoon Series: Known World Harp Celebration 2:00 PM Performing Arts Tent
PPF: Renga: Linked Poetry 2:00 PM RS2
Peace CD Dance Class 2:00 PM Dance Tent
Shakepeare's Bawdy Bits 2:00 PM A&S 9
Shoes & Ships & Sealing Wax: Personalizing Scrolls 2:00 PM Æthelmearc 2
Stuffed Eggs, Mushroom Recipes, Capons and Gourds 2:00 PM RS1
The Art and Science of Firing Pottery 2:00 PM A&S 10
The History of Kissing 2:00 PM Strawberry Fields (B06)
Viking Age Furniture: Archeological Evidence 2:00 PM A&S 12
Viking Fashion: Beyond the Apron Dress 2:00 PM A&S 13
Weaving Hacks for Tablet and Inkle 2:00 PM A&S 5
A Good Wife in the 14th Century 3:00 PM A&S 12
Bardic Symposium 2: Shall I Play Along? 3:00 PM A&S 9
Basic Ka-Kha-Ga-Gha 3:00 PM A&S 15
Beer and Brewing in 16th-Century Germany 3:00 PM A&S 14
Bellatrix System: Two Sword 3:00 PM Blue List
Card-Weaving Basics 3:00 PM Pine Box Traders (192)
Care and Feeding of Spinning Wheels 3:00 PM A&S 1
Crusader/Saracen Battle and Discussion 3:00 PM Fort
Face Your Fears: Facing Necklines 3:00 PM A&S 5
In Stitches: German Brick Stitch 3:00 PM Bog U
Intro to Blacksmithing 3:00 PM Buðgarðr (W09)
Kinetic Tournament 3:00 PM Thrown Weapons Range
Known World Recorder Ensemble 3:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Learning Uska Dara 3:00 PM Middle Eastern Tent
Leather Corners for Wooden Book Covers 3:00 PM RS1
North African Wrapped Dresses 3:00 PM A&S 16
Peerage Basics and Roundtable 3:00 PM A&S 13
Public Speaking for Youth and Teens 3:00 PM A&S 6
Russian Calligraphy 3:00 PM Æthelmearc 2
The SCA Playwright 3:00 PM A&S 8
Trumpeting at Pennsic 3:00 PM University-Battlefield
Very Old Games: The Royal Game of Ur 3:00 PM Games Tent
Woodworkers' Gathering 3:00 PM Artisan's Row A
Woodworkers' Gathering 3:00 PM Artisan's Row B
Youth Combat Afternoon Session 3:00 PM Youth Combat List
Youth Illumination Workshop 3:00 PM Æthelmearc 1
Chorulus Pennsicus 4:00 PM Lochmere
Keum-Boo: Hot Metal Gilding 4:00 PM Livonia Smithery (170)
12-Step Meetings 4:00 PM Denys The Decadent (Denys the Decadent's Camp EO8)
English Country Dances from the Manuscripts 4:00 PM Dance Tent
Field Guide to Byzantine Iconography 4:00 PM Æthelmearc 1
Harry Potter History 4:00 PM A&S 6
Knitting for Beginners 4:00 PM Bog U
Known World Webminister Social 4:00 PM A&S 12
Lights, Tools, and Props: Technical Theater at War 4:00 PM Performing Arts Tent
Medieval Wire Rings (Bilingual Class) 4:00 PM A&S 13
Pennsic Fools' Parade 4:00 PM Bath House (Bath House)
With These Knots I Bind My Camp 4:00 PM A&S 5
Yeast and Hops in Beer 4:00 PM A&S 2
You Can Help Compile & Tag Heraldry Precedents 5:00 PM A&S 2
Ifriquiya: Medieval North Africa 5:00 PM A&S 16
Anglo-Saxon Children 5:00 PM A&S 8
Creating Award Scrolls Without Tears 5:00 PM Æthelmearc 2
Guild of St. Severus (EK Knitters' Guild) 5:00 PM A&S 13
History of the Hammered Dulcimer and Psaltery 5:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Improve Your Period Brewing 5:00 PM A&S 1
Iron Commedia World Premiere at the Amphitheater 5:00 PM Amphitheater
PA Afternoon: Middle Eastern & World Dance Expo 5:00 PM Performing Arts Tent
Vegans and Vegetarians of the SCA: A Meet-Up 5:00 PM Shire of Owlsherst (N13)
Chorale du Lac (Bog Choir) 6:00 PM Bog U
i Sebastiani: It's Funny 6:00 PM Amphitheater
Beyond the Cloth: Glassware for Your Persona Pt. 1 6:00 PM Historical Glassworks (10)
East Kingdom Chancellor Minor Meeting 6:00 PM A&S 5
Evening Dance Ideas Roundtable 6:00 PM Dance Tent
Medieval Glass Painting with Vitreous Enamel 6:00 PM Historical Glassworks (10 Bell Road)
Period Shoes for Armored Combat 6:00 PM A&S 4
Very Basic Naalbinding 6:00 PM A&S 6
Æthelmearc Kingdom Court 6:00 PM Great Hall
Cantore Borealis 7:00 PM Performing Arts Tent
Bedtime Stories for Children 7:00 PM A&S 13
Beyond Lucet Basics 7:00 PM Pine Box Traders (192)
Beyond the Cloth: Glassware for Your Persona Pt. 2 7:00 PM Historical Glassworks (10)
Ealdormere Youth Combat Tournament 7:00 PM Youth Combat List
East Royal Court 7:00 PM East Kingdom Royal
Evening with Bill W 7:00 PM N28 Freehold/Coldwood (N28)
Bed & Breakfast Do Bardic 8:00 PM Performing Arts Tent
Clan Blue Feather Ball & Fashion Cotillion 9:00 PM Great Hall
Feast of the Phoenix 9:00 PM Dance Tent
Ken and Lisa Theriot (Sir Kenneth and M. Adelaide) 9:00 PM Performing Arts Tent

Additions

There are no additions for this date.

Changes

There are no changes for this date.